1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Akrilik Bir Dremel İle Nasıl Kesilir?

Akrilik Bir Dremel İle Nasıl Kesilir?

Bir dremel, cam kesme dahil birçok uygulama için yaygın olarak kullanılır. Akrilik, yaygın olarak pleksiglas olarak da adlandırılan şeffaf bir plastiktir. Camdan çok daha güçlüdür ve aynı amaca hizmet eder. Yaygın kullanımlar, ev ve araba camlarındaki pencere camlarını değiştirmeyi içerir. Akrilik, kalınlığına bağlı olarak biraz esnektir. Akriliği kesmenin birçok farklı yolu vardır. Dremel kullanmak, akrilik keserken en iyi seçeneklerden biridir ve çoğu ev sahibinin üstlenebileceği kadar kolay bir iştir.

Aşama 1: Kesmek istediğiniz akrilik parçasının boyutunu ölçün. Akrilik parçasının yüksekliğini belirlemek için bir mezura kullanın. Akrilik üzerindeki ölçümleri siyah bir kalemle işaretleyin. Her bir uçta bir işaret yapın ve bir T karesini hizalayın. Mükemmel düz bir kesim için T karesi boyunca bir işaretten diğerine düz bir çizgi çizin.

Aşama 2: Dremel’e bir 561 ucu yerleştirin. Bu uç özellikle akrilik ve diğer uygulamalar için kullanılır. Dremel hızını altı veya sekize ayarlayın. Daha hızlı olursa, bıçak çok hızlı hareket eder ve akriliği yırtıp kırılmasına veya çatlamasına neden olur.

Aşama 3: Akriliği, keserken hareket etmemesi veya sallanmaması için aşağı doğru sıkıştırın. Bu, düz ve sağlam bir kesim yapmanızı sağlayacaktır. Akriliği kırmamak için yavaş hareket edin. Kesme sırasında aşırı ısınmaması için Dremel’in üzerine su dökün. Bu aynı zamanda akriliği yumuşatacak ve kesme işlemini çok daha kolay hale getirecektir. Tüm kesimi yapana kadar çizgi boyunca devam edin.

Aşama 4: Parçanının genişliğini ölçün ve akriliği ilk adımda olduğu gibi işaretleyin. Bir T kare kullanarak bir işaretleyici ile bir çizgi çizin ve ikinci kesimi yaparken aynı işlemi tekrarlayın.

Aşama 5: Dremel’i kapatın ve akriliği yaptığınız kesimlerin kenarlarını zımparalayın. İncele dereceli zımpara kağıdı kullanın. Kenarlar pürüzsüz olana kadar zımparalayın.