1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Akrilik Levha Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Akrilik Levha Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pleksi, akrilik, mika, pleksiglass gibi farklı isimlerle anılan cama alternatif ucuz ve renkli, şeffaf, buzlu renklerde ve farklı kalınlıklardaki malzemeden yapılan standart ölçülerde üretilirken basit marangoz aletleriyle işlenebildiği için istenilen ölçüde işlenebilir. Pleksi ve akrilik levha çeşitleri dökme ve çekme olarak yapılır.

Dökme Akrilik Levha

Dökme akrilik levhalar hafiftir, çeşitli renk ve kalınlıklarda mevcuttur ve ekstrüde formda olduğundan daha fazla termal stabiliteye sahiptir. Dökme akrilik levhalar daha fazla optik netliğe sahiptir. Genel olarak bu formda ekstrüzyona göre biraz daha zordur. Kazıma yapıldığında, dökme akrilik levhalar ekstrüde levhalar üzerindeki net kazıma yerine buzlu bir görünümle sonuçlanır. Dökme akrilik levhalar için yaygın uygulamalar arasında satın alma noktası (POP) ve mağaza vitrinleri, çatı pencereleri, mobilyalar, resim çerçeveleri, havacılık endüstrisi için ürünler ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı daha yüksek dayanıklılığı nedeniyle buz pistleri bulunur. Döküm akrilik levha, çekme akrilik levhaya göre pahalı ve daha yüksek toleranslı olarak imal edilebilir. Farklı renklerde veya şeffaf renkli olarak imal edilebilir olması kullanım alanlarını arttırmaktadır. Isıyla şekil verilebilir, vakumla formlanabilir olması dekorasyon, inşaat, reklam, makine, dekorasyon gibi sektörlerin vazgeçilmez üründür.

Çekme (Ekstrüde) Akrilik Levha

Çok işlevli özelliklere sahip çok yönlü ve çok amaçlı bir akrilik levha olan çekme akrilik levha, satın alma noktası ekranları, aydınlatma, tabela ve çerçeveleme dahil çok çeşitli uygulamalar için kullanılır. Ekstrüde akrilik levhanın kesilmesi, yapıştırılması, cilalanması, bükülmesi ve termoformu kolaydır. Bozulma veya sararma içermeyen ve camdan daha iyi optik kalite sunan kristal berraklığında ve renkli tonlu seçenekler mevcuttur.

Çekme akrilik levha, çift mukavemetli pencere camından üç kata kadar daha güçlü ve camdan beş kata kadar daha güçlü darbeye dayanıklı bir tasarıma sahiptir. Aynı zamanda bu cam malzemelerin neredeyse yarısı ağırlığındadır. Bu özellikler neden önemlidir? Bunun nedeni, taşıma sırasında kırılmayı azaltmaları, nakliye maliyetlerini büyük ölçüde düşürmeleri ve uygulamada kullanılan kritik parçaların daha uzun ömürlü olmalarıdır. Çekme akrilik levha, dökme akrilik levhaya göre daha ucuz ve daha az toleranslıdır, ancak kullanımı oldukça basit uygulaması kolaydır. Ekstrüde akrilik levha tipik olarak basit bir plastik üründür ve tabela, aydınlatma panelleri bina içi kullanımının yanı sıra cam görünümlü her yerde kullanılabilir.