1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Akrilik Levha Ne İçin Kullanılır?

Akrilik Levha Ne İçin Kullanılır?

Akriliğin en iyi bilinen uygulaması düz camların yerine alternatif bir malzeme olmasıdır. Ancak akrilik tabakanın işlenmesi ve şekillendirilmesi kolay olduğundan, malzemeyi en şaşırtıcı yerlerde bile görebiliriz. Bu blogda, akrilik levhaların birçok uygulamasını ve ne için kullanıldığını açıklıyoruz.

Çalışması ve İşlenmesi Kolay

Akrilik levhayı doğru araçlarla işlemek çok fazla deneyim gerektirmez ve bunlar hiç de pahalı değildir. Kesme, delme, frezeleme, hepsi çok kolaydır. Her zaman kendiniz kesmeniz gerekmez, çünkü özelleştirilmiş akrilik levhalar tedarik edebiliriz. Bu, akrilik tabakanın istediğiniz boyuta kesilip teslim edilebileceği anlamına gelir. Cam için karmaşık şekiller oluşturulabilir (pencereler, vitrinler, duş kabinleri, hayvan kabinleri) bunlara örnektir. Akrilik bir termoplastik olduğundan, ısı kullanılarak bir kalıba bükülebilir veya ekstrüde edilebilir. Kişisel olarak bir saç kurutma makinesi veya bir fırın yardımıyla güzel akan, bükme şekilleri ve hatta çarpmalar yapabilirsiniz. Birçok endüstriyel ve tüketici ürününde akrilik levha ile karşılaşmamızın nedeni de budur. Ses ve televizyon ekipmanı için birçok dolap akrilikten yapılmıştır, ancak arabalarda sıklıkla akrilikle karşılaşırsınız: iyi bilinen parlak paneller çoğunlukla siyah akriliktir, enstrümanların kapak camı da akrilikten yapılmıştır. Peki ya motosiklet kasklarının siperliği? On şeffaf plastik parçadan dokuzu akrilikten yapılmıştır.

Akrilik Levha Neden Bu Kadar Popüler?

İlk olarak, akrilik, sıradan camlara göre avantajları nedeniyle popülerdir. Daha güçlü, daha hafif, işlenmesi daha kolaydır ve ışık geçirgenliği çok daha yüksektir. Daha ince malzeme kalınlıkları çok net olduğunu fazla göstermez, ancak daha kalın plakalar akriliğin camdan çok daha net olduğunu açıkça gösterir. Büyük akvaryumlarda (hayvanat bahçelerinde ve aile parklarında olduğu gibi) cam, bazen 30 santimetre kalınlığında olan akrilik levhadan yapılır. Muazzam kalınlığa rağmen, akrilik renk değişikliği veya bozulma göstermez. Akrilik ayrıca ön camlar ve ek pencereler gibi dış kullanım için bir tabaka malzemesi olarak uygundur. Güçlü ve esnektir, bu nedenle bir rüzgar ya da sert bir vurulma ile kırılmaz.

Akriliğin bu kadar popüler olmasının ikinci nedeni, geniş kullanılabilirliği, çok sayıda renk ve fiyatıdır. Ekonomik akrilik olarak da bilinen ekstrüde akrilik olarak adlandırılan düşük maliyetli bir akrilik levha versiyonu da mevcuttur. Fakat normal akrilik yani dökme akrilik olarak bilinen akrilik en kaliteli tiptir. Akrilik ayrıca üretim işlemi sırasında ekstrüde edilebilir. Akrilik hala plastiktir ve daha sonra bir yuvarlanma yolundan geçirilir ve böylece çok daha geniş bir yüzeye sahip daha ince bir tabaka oluşturulur. Ekstrüzyon işlemi, aynı miktarda ana malzeme ile daha büyük bir tabaka yüzeyi sağlar. Ekstrüde akrilik, dökme akrilikten daha düşük fiyatlıdır. Ayrıca bir dezavantajı vardır: gerilimlere karşı daha hassastır ve çatlama olasılığı daha yüksektir. Akrilik ile garip işler yapmak ister misiniz? O zaman dökme akrilik levha en iyi seçenektir.  Akrilikleri esas olarak cam olarak kullanmak ister misiniz? Ekstrüde akrilik levha iyi bir seçimdir.