1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Akrilik ve Polikarbonat Arasındaki Fark Nedir?

Akrilik ve Polikarbonat Arasındaki Fark Nedir?

Akrilik ve polikarbonat, en popüler şeffaf plastiklerden ikisidir ve Polin Yapı’da en çok satan ürünlerimizdir. Her iki malzemenin de farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır ve bu blogda iki plastiği yan yana karşılaştırmalı olarak inceleyeceğiz. Eviniz, bahçeniz veya kendin yap projeniz için hangi malzemenin en iyi olacağı konusunda tavsiye isterseniz, müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Akrilik mi yoksa polikarbonat mı daha güçlüdür?

Akrilik ve Polikarbonat, benzer boyuttaki bir cam parçasının ağırlığının yarısı kadardır. Her iki plastik de camdan çok daha güçlüdür ve çok daha fazla darbe direnci sağlar. Her iki malzeme de kırılmazdır, yani akrilik ve polikarbonat çok sayıda küçük ve keskin parçalara ayrılmak yerine, atılması kolay birkaç daha büyük ve daha mat parçalara ayrılır. Bu onları camdan daha güvenli yapar.  Camla karşılaştırırsanız, akrilik camın darbe dayanımının 10 katıdır. Polikarbonat, camdan 250 kat daha fazla darbe dayanımına sahiptir. Gördüğünüz gibi, polikarbonat daha güçlü malzemedir. Tüm hava koşullarına dayanıklı bir cam malzemesi ve kurşun geçirmez ‘cam’ olarak yaygın uygulamalarda kullanılır.

Akrilik tipik olarak daha sert bir plastiktir, polikarbonat ise çeşitli esnek derecelerde satın alınabilir. Bununla birlikte, gerektiğinde her iki plastik de ısı altında bükülebilir. Polikarbonat da akrilikten biraz daha dayanıklıdır ve stres altında çatlama olasılığı daha düşüktür.

Akrilik mi yoksa polikarbonat mı hava koşullarına daha dayanıklıdır?

Hem akrilik hem de polikarbonat hava koşullarına dayanıklıdır ve uzun süreli veya kalıcı büzülme olmaksızın sıcaklık değişiklikleriyle genleşir ve büzülür. Akrilik, darbelere karşı daha az dayanıklı olduğu için polikarbonattan daha fazla kırılmaya yatkındır. Bununla birlikte, kolay çizilmez ve zamanla sararmaz. Polikarbonat düşük yanıcılığa sahiptir, akrilik ise yavaş yanar ve alevlerin mevcut olabileceği alanlarda önerilmez.

Akrilik mi yoksa polikarbonat mı daha nettir?

Hem polikarbonat hem de akrilik cam gibi şeffaf kalitelerde mevcuttur. Aslında akrilik, %92’lik bir iletim oranıyla (cam yaklaşık %90’dır) camdan daha fazla ışık geçirir. Polikarbonat, %88 oranında biraz daha az doğal ışık sağlar. Bu tipik olarak, polikarbonatın yaygın bir çatı kaplama malzemesi olduğu için genellikle UV’ye dayanıklı olarak işlem görmesidir. Bunu göz önünde bulundurarak, akrilik ikincil camlama için tercih edilen malzeme iken, polikarbonat dayanıklılığı nedeniyle daha çok otobüs durakları ve çeşmeler gibi yapıların çatılarında kullanılmaktadır. Her iki durumda da, bu malzemelerin her ikisi de cama harika bir alternatiftir.

Akrilik ve Polikarbonat İle Çalışmak

Hem akrilik hem de polikarbonatın çeşitli ev geliştirmeleri ve inşaat projeleri için harika kendin yap malzemeleri olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi bu plastikler belirli senaryolarda daha iyi çalıştıkları anlamına gelen biraz farklı özelliklere sahiptir.

Çalışma Sıcaklıkları: Akrilik, -30 derece Fahrenhayt ile 190 derece Fahrenhayt arasında değişen sıcaklıklarda kullanılabilir. Zamanla kalıcı olarak küçülmese de sıcaklıktaki değişikliklerle genişleyebilir ve daralabilir. Polikarbonat, 240 derece Fahrenheit’e kadar sıcaklıkları kaldırabilir.
Kesme: Hem akrilik hem de polikarbonat, testere veya yönlendirici gibi geleneksel aletlerle kesilebilir, ancak akrilik kesimler polikarbonattan daha kolaydır. Polikarbonat, kesimin başlangıcında bir testerenin veya yönlendiricinin ilk itişiyle savaşır.
Delme/İşleme: Akrilik, bir kenara yakın veya plastik için tasarlanmamış bir matkap ucu ile delinirse çatlar. Polikarbonat, standart bir matkap ucu ile kenara yakın delinse bile, 0 delinirken tipik olarak çatlamaz. 
Parlatma: Akrilik kenarları pürüzsüz ve yüksek parlaklıkta parlatılabilir. Polikarbonat cilalanamaz.
Bükme: Isıyla bükme, akrilikte polikarbonattan daha iyi uygulanır. Polikarbonat, ısıtılmadan soğuk şekillendirilebilir veya bükülebilir.
Yapıştırma: Akrilik, polikarbonattan daha temiz bir yapıştırıcı derz sağlar.
Temizlik: Hem akrilik hem de polikarbonatın temizlenmesi kolaydır. Temizlik için en iyi seçim mikro fiber veya %100 pamuklu bezlerdir. Akrilik sadece ılık sabunlu su veya akrilik temizleyici ile temizlenmelidir. Parlaklık sağlamak için VuPlex gibi cilalar mevcuttur. Akrilik üzerinde kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır. Polikarbonat, akrilikten daha yüksek kimyasal dirence sahiptir.