1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Alüminyum Kompozit Panel Uygulamaları

Alüminyum Kompozit Panel Uygulamaları

Genellikle Alüminyum Kompozit Panel (ACP) veya kompozit alüminyum paneller olarak adlandırılan Alüminyum Kompozit Malzeme (ACM), katı polietilen (PE) çekirdekli iki adet önceden boyanmış 0,3 mm alüminyum levhadan oluşan üç katmanlı bir sandviç paneldir.

Alüminyum kompozit panelin mevcut kalınlıkları üreticiler arasında farklılık gösterir. Tedarikçi firmalar 2 mm, 3 mm, 4 mm ve 6 mm kalınlıklarda stokta tutmaktadır ancak çoğu tedarikçinin stokladığı en yaygın kalınlık 3 mm’dir. Levha, hem iç hem de dış mekan kullanımına uygun ve dijital baskıdan mimariye kadar çok çeşitli endüstrilerde tercih edilen bir yüzey sunar. Bu levha, iki alüminyum yüzey üzerine uygulanan parlak veya mat boyama ile dikkat çeker; genellikle bir yüzey parlak, diğer yüzey mat olarak boyanır ve çeşitli renklerde sunulur. Ayrıca, genellikle daha ince bir alüminyum kaplamaya sahip ve yalnızca bir tarafı boyanan istifleme sınıfı kompozit panel de mevcuttur.

Alüminyum kompozit malzeme, ağırlığı 4 kg’ın altında olan nispeten hafif bir malzemedir, ancak güçlü ve serttir, mükemmel boyutsal stabiliteye sahiptir, özel imalatı kolaydır ve hem iç hem de dış uygulamalar için 5 yıllık garantiyle hem hava koşullarına hem de korozyona dayanıklıdır. Bu özellikler ve avantajlar, onu dijital baskı, iç tasarım, tabela, satış noktası teşhirleri, perakende düzenlemeleri ve endüstriyel mobilya üretimi için mükemmel bir seçim haline getirmektedir. Bu endüstrilerin yanı sıra, geleneksel alüminyum veya çeliğe kıyasla düşük maliyetli olması nedeniyle endüstriyel makine kontrol panelleri ve çevreleri için alüminyum kompozit panel kullanımına büyük talep görmektedir.

Alüminyum Kompozit Panel Kullanımları

İç Dizayn

Alüminyum kompozit panel, iç tasarım için sonsuz olanaklar sunar. Çarpıcı özellikli duvarlar, bölmeler ve tavanlar oluşturmak için kullanılabilir. Kompozit panel, çeşitli renk, kaplama ve doku seçenekleriyle tasarımcıların benzersiz ve göz alıcı tasarımlar elde etmelerine olanak tanıyarak mekanın genel havasını geliştirir

Tabela ve Reklam

Alüminyum kompozit paneller tabela endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pürüzsüz yüzeyleri canlı grafikler ve tabelalar için mükemmel bir arka plan sağlar. Kompozit paneller hafiftir, güçlüdür ve korozyona dayanıklıdır. Bu da onları taşımayı ve kurulumu kolaylaştırır ve iç ve dış mekan tabelaları, reklam panoları ve panolar için popülerdir.

Perakende ve Teşhir

Alüminyum kompozit paneller, şık ve modern parçalar yaratmak için kullanıldıkları perakende teşhir ve mobilya endüstrisinde uygulama alanı bulur. Kompozit paneller masa ve raflardan teşhir standları ve dolaplara kadar dayanıklılık, çok yönlülük ve çağdaş bir estetik sunar.

Endüstriyel Uygulamalar

Kompozit panel kimyasallara, korozyona ve yangına karşı dayanıklılığı nedeniyle endüstriyel ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Alüminyum kompozit malzeme, endüstriyel binaların kaplanması, temiz oda imalatı ve laboratuvar dolaplarının yapımında kullanılabilir. Kompozit alüminyum panel, zorlu ortamlarda yüksek düzeyde koruma, dayanıklılık ve bakım kolaylığı sağlar.

Alüminyum Kompozit Panel İmalatı

Alüminyum kompozit malzeme, imalat için çok yönlü bir malzemedir. Kesilebilir ve karmaşık şekillerde yönlendirilebilir, ayrıca bükülebilir ve katlanabilir. Çoğu zaman göz ardı edilmesine rağmen, kompozit panel aynı zamanda gravür için harika bir üründür. Gravür işlemi alüminyum yüzeyi kaldırır ve siyah polietilen çekirdeği görünür bırakır.

Alüminyum Kompozit Panel Çeşitleri

İletişim Formu

En Çok Okunanlar