1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Dökme Akrilik Nedir?

Dökme Akrilik Nedir?

Plastikler çok yönlü ve birçok şeyde etkili bir malzemedir. Uygulamanız için doğru plastik ürünü seçmek için öncelikle sitemizde bulunan çeşitli ürünler arasındaki farkları anlamalısınız. Uzman satış ekibimiz ihtiyaçlarınız için doğru ürünü seçmenize yardımcı olmaktadır.

Dökme Akrilik Nasıl Yapılır?

Akrilik bir katalizör ile bir monomer arasındaki kimyasal reaksiyonla oluşturulan, hafif ve şeffaf bir plastik ürün ile sonuçlanan sentetik bir plastiktir. Akrilik camdan daha yüksek optik berraklığa sahiptir ve camdan 10 kat daha fazla kırılmaya karşı dayanıklıdır. Akrilik ayrıca UV ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Birkaç farklı türde akrilik levha vardır, dökme akrilik levha en iyi kalite seçeneğidir. Bu ürün, sıvı bileşenlerin güçlü bir tabaka halinde sertleştiği bir cam kalıba dökülmesiyle yapılır. Benzer bir tabaka oluşturmak için sıvıyı bir ekstrüderden ve silindirlerden geçiren ekstrüzyonun aksine, döküm işlemi sert, sağlam ve düzgün bir plastik taba oluşturur.

Dökme Akrilik Levha’nın Faydaları

Dökme akrilik levha uygulamanız için doğru mu? Karar vermek için faydalarını bilmeniz gerekir.

İlk olarak dökme akrilik levha, diğer akrilik türlerine göre çözücülere maruz kaldığında daha yüksek bir dirence sahiptir, bu nedenle güçlü kimyasallar kullanan ortamlar için iyi bir seçimdir. Bu akrilik türü de biraz daha yüksek termal kararlılığa sahiptir, bu da onu yüksek sıcaklıklı ortamlar için tercih edilir hale getirir.

Döküm işlemi, ekstrüde akrilikten daha kalın dökme akrilik seçeneklerine izin verir. Bu da dökme akriliği kurşuna dayanıklı ve güvenlik uygulamaları gibi darbeye dayanıklı uygulamalar için tercih edilen seçenek haline getirir. Akrilikler arasında en iyi optik berraklığı sunar ve çok çeşitli renklerde mevcuttur.

Dökme Akrilik Levha için Ortak Uygulamalar

Dökme akrilik, şeffaflığa ve ayrıca güce ihtiyaç duyduğunuz birçok uygulamada kullanılır. Bunlardan bazıları;

  • İmalat
  • Pencere ve pencere camı
  • Kurşuna dayanıklı pencereler
  • Binalar ve inşaat
  • Tabela
  • Fuar ve Sergi Alanları

Temel olarak güçlü, darbelere dayanıklı, şeffaf bir plastik veya cam için daha dayanıklı bir malzemeye ihtiyacınız olan heryerde, dökme akrilik levha ihtiyacınızı karşılayacaktır.