1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Oluklu Polikarbonat Levhaların Dayanıklılığı

Oluklu Polikarbonat Levhaların Dayanıklılığı

Oluklu polikarbonat levhalar, dayanıklılığı ve hafifliği ile dikkat çekiyor. İlk olarak çatılarda kullanılmak üzere geliştirilen oluklu polikarbonat levhalar, duvar sayısının ve kalınlıklarının artması ve kenetli sistemler gibi farklı sistemlerin geliştirilmesiyle cephelerde de kullanılmaya başlandı. Oluklu polikarbonat levhalar, 4-6-8-10 mm kalınlıkta çift duvarlı ve 16 mm kalınlıkta 3 duvarlı olarak üretiliyor. Isı yalıtımı ve mukavemeti çift duvarlı levhalara göre daha yüksek olan 4 duvarlı levhalar özellikle çatılarda panel aralarında tercih ediliyor. Polikarbonat levhaların en önemli avantajı, diğer malzemelere göre çok hafıf olması, malzeme hafif olduğu için malzemeyi taşıyacak konstrüksiyon da daha hafif oluyor. Polikarbonat çok sağlam bir malzeme, cama göre 200 kat daha dayanıklıdır. Işık geçirgenliği de cama yakındır. Cam %98 ışık geçirgenliğine sahipken, polikarbonat ışık geçirgenliği %80-90 arasındadır.

Polikarbonat levhaların çok katlı olması da ısı yalıtımı özelliği sağlıyor. Levhadaki duvar sayısı ne kadar fazlaysa ısı yalıtımı da o oranda artıyor. Aynı şekilde duvar sayısı arttıkça ses yalıtımı da artıyor. Polikarbonat levhaların yangın dayanımı B1 sınıfındadır. Polikarbonat levhalarda doğal şartlarda 10 yıl solmazlık garantisi vardır. Polikarbon levhalarda şeffaf, beyaz, gri, mavi, turkuaz ve yeşil renklerde standart üretimler yapılır. Bu renklerden beyaz ve gri olanlar yarı saydam, diğer renkler saydam olarak üretiliyor. Polikarbonat levhaların ömrünü etkileyen en önemli faktör, güneştir. Çünkü malzeme güneş ışığı ile fiziksel ve mekanik özelliklerini kaybediyor. Bu nedenle üzerine UV tabakası uygulanır. Bu tabaka yaklaşık 45-50 mikron kalınlıktadır.

Oluklu Polikarbon Levhanın Avantajları

– Oluklu polikarbonat levhaların yalıtım özelliği ile hiçbirşey rekabet edemez. İç mekan atmosferinin iyi korunmasına yardımcı olurlar, yani kışları ılık yazları serindir.
– Oluklu polikarbonat levhalar ayrıca mükemmel ses yaltıımı sağlayarak iç mekanı huzurlu ve sessiz tutar.
Oluklu polikarbonat levhalar inanılmaz bir gerilim taşıma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle çatlama, kırılma veya başka herhangi bir hasarla ilgili hiçbir endişe yoktur.
– Oluklu polikarbonat levhalar, üst üste istiflenen katmanlar onlara muazzam bir güç sağladığından neredeyse kırılmazdır.
– Üst üste istiflenmiş katmanlara rağmen, oluklu polikarbonat levhalar hala güneş ışığının neredeyse %80-90’ını iç mekanlarda geçiriyor, bu nedenle şeffaflıktan pek taviz verilmez. Üstelik zararlı UV ışınlarını da uzak tutarak yapının içindeki bitkileri, hayvanları ve insanları korumalı halde tutuyorlar.
– Oluklu polikarbonat levhalar, üst üste yığılmış polikarbonat katmanları ile kulağa ağır gelebilir, ancak aslında durum böyle değil. Bu tabakalar çok hafiftir, bu nedenle profesyonel yardımla veya yardım almadan kurulabilen kurulumu da kolaydır.

Oluklu Polikarbonat Levha Dayanıklılığı

Sonuç olarak, oluklu polikarbonat levhalar uzun süre dayanabilen ve yapınızın sert çevre koşullarına karşı korunmasına yardımcı olan mükemmel çatı kaplama malzemeleri olarak hizmet eder. Dayanıklılık, sağlamlık, güç, yalıtım ve ısı tutma özelliği sunan çok duvarlı polikarbonat çatıdan daha iyisi olamaz.