1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Plastiğin Fiziksel Özelliklerinin Karşılaştırılması

Plastiğin Fiziksel Özelliklerinin Karşılaştırılması

Plastiklerle çalışırken ne kadar deneyiminiz olursa olsun, bazen fiziksel özelliklerin doğrudan karşılaştırılması, uygulamanız / projeniz için hangi malzemenin en iyi olduğunu belirlemenin en iyi yoludur.

Seçiminizi doğru yapmanız için Polin Yapı, Akrilik, Petg, Polistren (HIPS), Polikarbonat ve PVC dahil olmak üzere popüler plastikleri karşılaştırmak klavuzu oluşturdu.

Çekme Akrilik: Görünüşte aldatıcı kırılgan, ancak ağırlığı oldukça iyi destekler. Dökme akrilik levhalara göre boyutsal olarak daha kararlıdır ve lazerle kesilmesi, frezlenmesi ve cilalanması daha kolaydır. Geri dönüştürülebilir.

Dökme Akrilik: Çekme akrilikten daha düşük açı distorsiyonu ve daha yüksek kimyasal direnci vardır. Çatlamaya karşı daha yüksek dirence sahiptir. Çizilmeye karşı daha dayanıklıdır, sert ve nettir. Eşsiz şekillendirme özelliklerine sahiptir.

Petg: Polikarbonatın darbe dayanımının %70’i ile koaly kalıplanır. Yaygın olarak yüksek mukavemetli teşhir üniteleri ve darbeye dayanıklı camlar için kullanılır. En çevre dostu plastikler arasında kabul edilir. Uygun maliyetli ve ısıyla şekillendirilebilir.

Polistren (HIPS): İyi darbe dayanımına ve geniş bir renk yelpazesine sahip sert, opak bir malzemedir. İşlemeyi iyi tolere eder ve vakumla şekillendirilebilir. Paketleme, perakende teşhirleri ve tekme plakaları gibi sağlam uygulamalar için kullanılır.

Polikarbonat: Üstün güç ve dayanıklılığa sahip, genellikle “kırılmaz” olarak kabul edilen ve zorlu ortamlarda kullanılan performanslı malzemelerden biridir. Camdan 200 kata kadar daha güçlüdür.

PVC: Öncelikle tabelalar ve ekranlar için kullanılan hafif, sert ve düz renkli malzemedir. Dijital baskıya uygundur. Çevresel atıkları azaltarak 8 kata kadar dönüştürülebilir.