1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Pleksi Levha Nasıl Delinir?

Pleksi Levha Nasıl Delinir?

Çatlak pleksiyle sonuçlanma riski olmadan pleksi delmek için izlemeniz gereken birkaç adım vardır. Pleksi, camdan yaklaşık 17 kat daha güçlü ve çok daha dayanıklı olsa da, çatlamalarını ve kırılmalarını önlemek için pleksi levhalarınıza iyi bakmanız gerekir. Neyse ki, Polin Yapı tarafından yazılan bu makalede, pleksiyi düzgün bir şekilde nasıl deleceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bir dizi öneri derledik.

Pleksi Özellikleri

Pleksi, ısıya, darbeye ve kırılmaya dayanabilen, oldukça güçlü bir termoplastiktir. Plastik statüsüne rağmen, pleksi levhalar camla karşılaştırılabilir yüksek berraklığa sahiptir, ancak çok daha ucuz bir fiyat noktasındadır. Pleksiyi pencereler, vitrinler ve sera camları için mükemmel bir seçim haline getirir. Pleksi sadece harika bir termal yalıtım sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çok yönlüdür, bükülebilir, kalıplanabilir, şekillendirilebilir ve delinebilir.

Projenizde pleksiyi delmeniz gerekebilir. Bu son derece arzu edilen özelliklere rağmen, pleksi delmenin malzemenizin durumu için bir risk oluşturabileceğini unutmamak önemlidir.

Pleksi Delmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek dayanıklılığına ve çok yönlülüğüne rağmen, pleksi yanlış delinirse, istenmeyen kırılmalar veya çatlaklarla karşılaşabilirsiniz. Ucuz aletler de pleksinin çatlamasına neden olabilir, bu nedenle işe başlamadan önce kaliteli ekipmanlara yatırım yapmak önemlidir. Ayrıca, yeni ve keskin matkap uçları pleksiyi zorlayarak çatlamalara yol açabilir. Pleksinizin giriş ve çıkış noktalarının berrak ve kaliteli olmasını sağlamak için delme işlemi sırasında çok dikkatli olmalısınız.

Pleksi Delmek İçin Hangi Araçları Kullanmalıyım?

Pleksi delmeden önce doğru ekipmana sahip olmalısınız. Yepyeni matkap uçları pleksi levhaları delmek için uygun olmayabilir, çünkü yanlışlıkla geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir. Hafifçe aşınmış bir HSS Matkap Ucu kullanmanızı öneririz.

HSS Matkap Ucu

HSS, Yüksek Hızlı Çelik’in kısaltmasıdır. HSS Matkap Uçları, pleksi delmek için ideal bir seçimdir. Metal, ahşap ve pleksi gibi daha sert malzemeler için uygundur ve hızlı çalışmadan kaynaklanan ısıya dayanabilir. HSS Matkap Uçları, sıradan karbür matkap uçlarından üstündür ve etkili bir şekilde işlev göremeyecek kadar aşınana kadar en az 150 delik ve en fazla 450 delik dayanabilir.

Kelepçeler

Pleksi delmek için kullanabileceğiniz en önemli ekipmanlardan biri kelepçedir. Kelepçeler, delme sırasında levhanın hareket etmemesi ve çatlamaların önlenmesi için levhayı sabitler. Ayrıca, delme sırasında oluşabilecek eğilmeyi veya dönmeyi de engeller. Pleksi levhanızı kelepçeleyerek daha temiz ve düzgün bir sonuç elde edersiniz.

Keçeli Kalem

Keçeli kalem, delmek istediğiniz noktayı belirlemenize ve doğru yolda kalmanıza yardımcı olur. Levhanızın kenarından sondaj deliğine olan mesafenin yeterli olmasını sağlayarak çatlama riskini azaltırsınız. Güvenli olması için pleksinin kenarından en az 15 mm mesafe bırakılması önerilir. Net bir nokta belirlemek için keçeli kalem kullanmak, doğru bir sonuç elde etmenize yardımcı olur.

Maskeleme Bandı

Pleksi delme işlemi sırasında maskeleme bandı, ekstra bir bariyer oluşturarak dişlerin yüzeye zarar vermesini önler.

Koruma Gözlüğü

Pleksi delme işleminde güvenlik her zaman önceliklidir. Gözlerinizi korumazsanız, çıkan toz gözlerinize ciddi zarar verebilir. Bu nedenle koruyucu gözlük takmak çok önemlidir.

Mika Nasıl Delinir? daha fazla bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pleksi Levha Nasıl Delinir?

Tüm önerilen ekipmanlar elinizin altında olduğunda, delme işlemine başlamanın zamanı gelmiştir. Polin Yapı’da en iyi sonuçları elde etmek için derlediğimiz bazı ipuçları şunlardır:

Pleksi Delme İşleminde Kalınlık ve Mesafe Faktörü

Tüm pleksi levhalar kalınlıklarından bağımsız olarak delinebilir, ancak sondaj deliğiniz ile pleksi levhanızın kenarı arasında bırakmanız gereken mesafeye dikkat etmek, çatlama ve kırılma olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır.

Pleksi Delmede Düşük Hız Kullanımı

Pleksiyi yüksek hızda delerseniz, eğilme ve kırılma riskini artırırsınız. Matkap ucu daha yavaş döndüğünde, tepki vermek için daha fazla zamanınız olur ve mükemmel delme şansınız artar. Pleksi delmek için önerilen işlem oldukça basittir! Tek yapmanız gereken hafifçe aşınmış matkap ucunuzu düşük seviyeye ayarlamak ve matkabı yüzeye hafifçe bastırmaktır. Matkap malzemenin içine batmalıdır, batmazsa, daha yüksek bir ayar kullanmalısınız. Gereksiz direnç oluşturmamak için, delikten çıkarırken matkabın dönmeye devam etmesine izin vermelisiniz.