1. Ana Sayfa
 2. Plastik Levhalar
 3. Pleksi Malzeme Nedir?

Pleksi Malzeme Nedir?

Pleksi, monomerler, plakalar, reçineler ve kompozit malzemeleri içerir. Pleksi levha PMMA ile polimerize edilir. Pleksi plaka, özel bir işlemle işlenen bir pleksi çeşididir. “Plastik kraliçesi” ününe sahiptir. Pleksinin araştırması ve geliştirme süreci yüzyıldan fazla bir geçmişe sahiptir.

PMMA, akrilik veya pleksiglas olarak da bilinen akrilik, kimyasal bir polimetil metakrilat ismine sahiptir. Polikarbon levhadan farklıdır. Pleksi önemli bir plastik polimer malzemedir. İyi şeffaflık, kimyasal stabilite, hava koşullarına dayanıklılık, kolay boyama ve işleme ile güzel bir görünüme sahiptir. İnşaat sektöründe geniş bir uygulama alanına sahiptir. Pleksi ürünleri genellikle PMMA enjeksiyonlu kalıplama işlemi ile döküm levhalar, ekstrüde levhalar ve kalıplama bileşiklerine ayrılabilir.

Pleksi nasıl bir malzemedir?

Pleksi malzeme, dünyanın mevcut en eski sentetik malzemelerinden biridir. Plastiğe aşina değilseniz, akrilik “pleksiglas” olarak adlandırılan yaygın bir malzemedir Ekranlar, aynalar, resim çerçeveleri, mobilyalar, akvaryumlar ve birçok farklı endüstrilerde çeşitli farklı uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bu sentetik polimer, belirgin avantajlara sahip çok yönlü bir malzemedir.

 • Üretimi kolay
 • Şekillendirmek kolay
 • Camdan daha hafif
 • Camdan daha güçlü
 • Son derece şeffaf
 • Temizlemesi ve bakımı kolay

1. Eşsiz dış hava direnci, yüksek konstrasyonku ultraviyole emici ile kaplanmıştır ve metal taban uzun süreli hava direncini koruyabilen ithal araba boyası ile püskürtülür, solmaz olmaz.
2. Şeffaf plaka kristal kadar net ve şeffaftır, cam ürünlerin 200 katı darbe direncine sahiptir ve neredeyse kırılma tehlikesi yoktur.
3. Yüzey yüksek parlaklık, pürüzsüzlük ve düzlüğe sahiptir, ışık geçirgenliği %93’e kadar yüksektir, ışık geçirgenliği mükemmeldir.
4. Şeffaf, yarı saydam, beyaz ve diğer renkler olmak üzere birçok çeşidi vardır. Termal bükme veya düz kenar ile oluşturulan yeni bir tür polyester malzeme benimser ve metal desteğin büyük görsel etkisi olan yerleşik bir ışık kaynağı vardır.
5. Mükemmel işleme performansı olağanüstü görsel efektlerle işaretler ve tabelalar yaparken termoformun işlenmesi kolaydır ve maliyeti makuldür.
6. Çevre dostudur, tamamen geri dönüştürülebilir ve geri dönüşümü basit ve kolaydır. Işık iletim performansı iyidir, elektrik tasarrufu sağlar ve kullanım maliyeti azalır.
7. Mükemmel yüzey sertliği ve çizilme direncine sahiptir. Ürün, yerleşik ışık kaynağı için iyi bir korumaya sahiptir ve ışık kaynağı ürünün hizmet ömrünü uzatır.
8. İyi kimyasal direnç, diğer birçok plastik malzemeden daha iyidir.
9. Temizlenmesi, bakımı oldukça kolaydır.

Pleksi ne için kullanılır?

Pleksi ürünler, çok çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Pleksi ışıklı kutu, tabelalar vb. bunlara örnektir. Yaygın olarak görülen pleksi ürünler, plakalar veya reçineler gibi hammaddelerden çeşitli işleme yöntemleriyle, farklı malzeme ve işlere sahip çeşitli parçalarla bir araya getirilen pleksi ürünlerdir. Yaygın olarak duyulan akrilik elyaf, akrilik pamuk, akrilik iplik, akrilik naylon vb. ise akrilik asidin polimerizasyonuyla yapılan suni elyafları ifade eder ve akrilik ürünlerle ilgisi yoktur.

Pleksi özellikleri nelerdir?

Kristal benzeri şeffaflık ile ışık geçirgenliği %92’nin üzerindedir, ışık yumuşaktır ve görüş nettir. Boyalarla renklendirilen pleksi, iyi bir renk geliştirme etkisine sahiptir. Pleksi levha mükemmel hava direncine, yüksek yüzey sertliğine, yüzey parlaklığına ve iyi yüksek sıcaklık performansına sahiptir. Pleksi levha, termoform veya mekanik işleme ile işlenebilen iyi bir işleme performasına sahiptir. Şeffaf pleksi levha, camla karşılaştırılabilir bir ışık geçirgenliği sahiptir ancak yoğunluğu camınkinin sadece yarısı kadardır. Ayrıca cam kadar kırılgan değildir ve kırılsa bile cam gibi keskin parçalar oluşturmaz. Pleksi levhanın aşınma direnci, birçok kimyasal karşı iyi stabilite ve korozyon direnci ile alüminyumunkine yakındır. Pleksi levha iyi basılabilirliğe ve püskürtülebilirliğe sahiptir. Uygun baskı ve püskürtme işlemlerinin kullanılması pleksi ürünlere ideal bir yüzey dekorasyon etkisi verebilir. Kendiliğinden tutuşmaz ancak yanıcıdır ve kendi kendine sönme özelliği yoktur.

Pleksi’nin Avantajları

Pleksi, seramikten sonra sıhhi tesisat için en iyi malzemedir. Geleneksel seramik malzemelerle karşılaştırıldığında, benzersiz yüksek parlaklığın yanı sıra pleksi aşağıda ki avantajlara sahiptir;

 • İyi tokluk, kırılması kolay değildir.
 • Renkler, farklı zevklerin bireysel arayışını tatmin edebilecek parlaklıktadır.
 • Temizlenmesi kolaydır.

Pleksiden yapılmış lavabolar, kutular sadece şık, dayanıklı değil aynı zamanda çevre dostudur. Radyasyon seviyesi, insan vücudunun kendi kemiklerininkiyle hemen hemen aynıdır. Pleksi ilk olarak ABD’de ortaya çıktı ve tüm uluslararası pazarın %70’inden fazlasını oluşturdu.