1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Pleksiglass Nedir?

Pleksiglass Nedir?

Yaygın olarak akrilik olarak da bilinen pleksiglass, olağanüstü dayanıklılığa, mükemmel optik berraklığa ve çizilmeye karşı iyi direnç özelliklerine sahip bir termoplastiktir. Pleksiglass, akrilik levhanın en popüler markasıdır ve bu nedenle sıklıkla Pleksiglas olarak anılır. Pleksiglass, camın darbe dayanımının 17 katına sahiptir ve neredeyse kırılmazdır. Cam benzeri bir görünüme sahiptir ancak kıyaslandığında %50 daha hafiftir. Pleksiglass, 160° C’lik bir ısı toleransına sahiptir ve malzemede herhangi bir bozulma olmaksızın erime noktasına kadar ısıtılabilir, soğutulabilir ve tekrar ısıtılabilir. Bu tolerans markaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Pleksiglass, hassas şekillere ve kesimlere olanak tanıyan lazerle kesilebilir ve güzel kenarlar için kolayca alevle cilalanabilir. Bu malzeme polikarbonata çok benzer ve aynı uygulamaların çoğunda kullanılabilir. Pleksiglass inanılmaz derecede çok yönlüdür ve genellikle lensler, oje, güvenlik bariyerleri, pencereler, mobilyalar ve balık akvaryumları gibi çeşitli ürünlerde/mallarda bulunur. Pleksiglass’ın birçok türü vardır, en yaygın olanları şunlardır:

Pleksiglass Özellikleri

  • Mükemmel optik netlik
  • Çizilmeye karşı dayanıklı
  • Hafif
  • Kolayca ısıtılabilen form
  • Hava koşullarına dayanıklı
  • Darbeye dayanıklı
  • Sert
  • Olağanüstü yalıtkan

Dökme Pleksiglass

Kimyasalların, başlatıcıların ve katkı maddelerinin bir kalıba dökülmesi ve bu şekilde oluşmasına/katılaşmasına izin verilerek daha yüksek bir moleküler ağırlık elde edilerek üretilir. Daha iyi termal kararlılığa, çatlamaya karşı daha yüksek dirence, iyi ısıl şekillendirme aralığına sahiptir, UV ışınlarına dayanıklıdır ve çizilme toleransları daha yüksektir. Tamamen şeffaftır ve muazzam optik berraklığa sahiptir, cama benzer ancak 17 kat daha dayanıklıdır. Dökme pleksiglass kolaylıkla şekillendirilebilir, işlenebilir ve lazerle kesilebilir. 

Çekme Pleksiglass

Bu tür pleksiglass, polimerlerin ısıtılması ve bir dizi silindirden geçirilerek bir tabaka haline getirilmesiyle üretilir. Ekstrüzyon üretim prosesi nedeniyle, levha boyunca daha eşit kalınlıkta bir malzeme elde edilir. Hafiftir, camdan daha güçlüdür, UV ışınlarına dayanıklıdır, iyi bir berraklığa sahiptir, şeffaftır ve pleksiglass seçenekleri arasında daha uygun maliyetlidir. Çekme pleksiglass ayrıca kalıplanmayı ve bükülmeyi kolaylaştıran iyi dövülebilir özelliklere sahiptir. Ayrıca işlenebilir ve lazerle kesilebilir.

Renkli Pleksiglass

Gizlilik amacıyla ışığın ve engelleyici nesnelerin bir üründen nasıl geçtiğini etkileyen şeffaf, yarı saydam ve opak renklere sahiptir. Bu pleksiglass, imalat gerektiren projeler için çalışmak çok kolaydır. Siyah, Sarı, Gri, Beyaz, Bronz, Kırmızı ve Yeşil gibi birçok standart renk pleksiglass bulunmaktadır. 

Ayna Pleksiglass

Görünümü ve güvenliği arttırmak için kullanılan hafif, yansıtıcı bir plastik malzemedir. Bale odaları, spor salonları, yoga veya dans stüdyoları, hastaneler, POP, vitrin, çocuklar için güvenlik aynaları, salon aynaları, dış mekân uygulamaları için dış aynalar ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Camın çok ağır olduğu veya kolayca çatlayabileceği veya parçalanabileceği yerlerde kullanım için idealdir. Pleksiglass aynalarımız geleneksel aynalara dayanıklı bir alternatiftir.

UV Dayanıklı Pleksigass

Renklerin solmasını veya koyulaşmasını tamamen engelleyemez, zararlı UV ışığının %98’ine kadar filtreler. Bu özellik, pleksiglass’ı müzeler için ideal bir plastik tabaka malzemesi haline getirir. Sarılabilir, katlanabilir ve kırılgan olabilen sanat eserleri, kağıtlar veya diğer hatıraların korunmasında etkili bir şekilde kullanılabilir.

İletişim Formu

En Çok Okunanlar