1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbon Levhadan Yapılan Seraların Pratik Kullanım Şekli

Polikarbon Levhadan Yapılan Seraların Pratik Kullanım Şekli

Polikarbon, polikarbonat levhadan yapılan seraların pratik kullanım şekli ile ilgili birkaç pratik bilgi paylaşmak istedik. Ülkemizde güneş her daim aynı sıcaklıkta ve aynı şekilde yakıcı olmuyor. İzmir`de, Ankara, Mardin, Urfa, Van, Kars, Trabzon, Giresun, Antalya, Mersin, İstanbul ya da yurdumuzun herhangi bir bölgesinde güneş aynı yakıcılıkta değil, bunun yanında Türkiye`mizin her tarafında da farklı iklim özellikleri gereği soğuklar yaşanmakta. Polikarbon, polikarbonat bu isimle anılan malzemelerin sera yapımında tercih edilmesinin nedeni her türlü hava şartlarında mükemmel dayanım, güneş ışınlarının kötü etkisini soğurma, (UV Dayanımı), olukları sayesinde havanın ısıyla soğuk etkisini ayrıştırması, standart ebatlarının 210×600 cm olması ve 4,6,8,10,16 mm kalınlıklarda üretilmesidir. Soğuk ve sıcak büküme gelmesi ve böylece kolay şekil verebilme. Uygulanabilme kolaylığının yanında uzun ömürlü olması.

Bütün bunlar yüzünden polikarbon levhaların kullanım yerlerinde sera, sera duvarı ve tavanları, hobi bahçeleri, tabela zemini, kaldırım panosu, tavan aydınlatma, çatı kaplama, havuz kapatma, otobüs durağı, halka açık yerler, ses bariyerleri, üst geçitler, çatı ışıkları, fabrika pencere ve diğer aydınlatma amaçlı yerler, cephe uygulamaları, giriş saçakları, veranda ve teras çatıları, sabit ve açılır havuz örtü sistemleri, binalar arası geçitler, spor salonları, araba park alanları gibi şekillenmiştir.

Peki Seralar Pratik Olarak Nasıl Kullanılır?

Baharda kendi sebze fidelerini yetiştirebilmek, kötü havalardan koruyarak yetiştirdiğiniz domates ve patlıcan fidelerini veya kışın ortasına kadar sokaklarda karlar varken bile salata yiyebilmek için küçük bir seraya sahip olmak ne hoş! Bunlar içinde bazı zamanlar vardır. Mesala Şubat`ta ilk salata tohumları ekilir; birkaç hafta sonra sakız kabağı, salatalık ve bal kabağı tohumları ekilebilir. Tek yıllık çiçekleri de bu dönemde ekmeyi unutmamak gerek (kosmos çiçeği, kadife çiçeği.) Nisan`da ilk domatesler (erkenci çeşitler) dikilir ve ardından bazen senenin sonuna kadar ürün verebilen domates, biber ve patlıcanların en büyük kısmı dikilir. Ekim ayında kerevizle maydanoz kökünden sökülür ve serada büyümeye devam eder. Bahçede filizlenen kıvırcık salata fideleri dikilir, böylece kış mevsimi boyunca kıvırcık temin edilir. Bu da, kış aylarında dışarıda yetişen salatalarla mahzende yetişen hindiba üretimi ile tamamlanır. Böylece bütün ailenin yeşillik ihtiyacı tüm kış mevsimi boyunca karşılanmış olur! Aynı dönemde, bahçede hoşlanan mine otu sökülüp, sera altında saksılara alınır; geç donlardan sonra İlkbahar`da yeniden toprağa yerleştirilir.

Polikarbonat levhanın istenen bir diğer özelliği de sağladığı UV korumasıdır. Güneş ışınlarının potansiyel olarak zararlı UV ışınları olmadan içeri girmesine izin verdiği ve böylece içerideki bitkilere koruma, sıcaklık ve ışık sağladığı için seraların oluşturulmasında giderek daha popüler hale geliyor. Cam ve akrilikten daha güçlü olması ve birçok güvenlik özelliği sağlaması nedeniyle genellikle yapı amaçlı cam yerine kullanılmaktadır. Aynı zamanda hafif olduğu için otomotiv endüstrisi ve elektronik endüstrisinde popülerdir. Polikarbonat levha kurşun direnci sunar, koruma kalkanları görmüşsünüzdür, onlar kurşun geçirmez polikarbonattan yapılır. Polikarbonat levha için birçok kullanım alanı vardır ve birçok endüstriyi ele geçirmektedir.

Bunun yanında satışa sunmuş olduğumuz diğer ürün çeşitlerimiz; naturalbond, alfabond alüminyum kompozit panel, akpolimer ve bas akrilik, pleksi çeşitleri, çekme pleksi levha, dökme pleksi levha, solid polikarbon, oluklu polikarbon ve çeşitleri, köpük pvc foam, dekota, ongropack levha, oracal folyo, unifol folyo vb. ürün çeşitlerimize online e-ticaret sitemiz olan depodanucuza.com üzerinden ulaşabilirsiniz.