1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbon Levhalar İç Mekanlarda Kullanılabilir mi?

Polikarbon Levhalar İç Mekanlarda Kullanılabilir mi?

Polikarbon levhalar inşaat sektöründe giderek daha popüler hale geldikçe, bazı insanlar “Polikarbon levhalar iç mekanlarda kullanılabilir mi? Güvenli mi?” gibi sorular sormaktadır. Şimdi sizlere polikarbon levhaların sadece güzel değil aynı zamanda düşük maliyetli, güvenli ve çevre dostu malzemelerle iç mekanlarda da güvenle kullanılabileceğini anlatacağız. Polikarbon levhalar “binalarda yumuşak hafif malzemeler” olarak adlandırılabilir.

Polikarbon levhanın kullanım alanına en büyük örnek seralardır. Gölgeleme ve yağmur koruması, ısı yalıtımı ve ışık geçirgenliği gibi avantajları son yıllarda mimari dekorasyon için ideal aydınlatma malzemelerinden biri haline gelmiş ve dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Polikarbonat levha olarak da adlandırılan polikarbon, aynı zamanda lexan levha, makrolon levha olarak da adlandırılır, esas olarak ekstrüzyon işlemiyle polikarbonat polimerden yapılır. Yüksek ışık geçirgenliği, yüksek darbe dayanımı, hafiflik, iyi ses yalıtımı, güçlü hava koşullarına dayanıklılık, iyi alev geciktirme ve UV direnci avantajlarına sahiptir. Yüksek teknoloji ürünü, kapsamlı performansa sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu bir plastik levhadır.

Sıradan camla karşılaştırıldığında, polikarbonat levhanın ışık geçirgenliği %89’a ulaşabilir ve darbe dayanımı sıradan camın 250-300 katıdır. Bir anti-ultraviyole (UV) kaplama ve anti-yoğuşma işlemi, UV koruma polikarbon levhayı terml olarak yalıtkan ve buğu önleyici yapar, UV ışınlarının geçmesini engeller, değerli sanat eserlerini ve sergileri UV hasarından korur. Özgül ağırlık, camınkinin sadece yarısı kadardır ve hafiflik özelliği, nakliye, taşıma, kurulum ve destek çerçevelerinin maliyetinden tasarruf sağlar.

Polikarbon levha, yüksek kendi kendine tutuşma noktası olan, yangından ayrıldıktan sonra kendi kendine sönen, alev geciktirici B sınıfının ulusal standardına ulaşır, yanarken toksiz gaz oluşmaz ve yangının yayılmasına katkıda bulunmaz. Yaygın olarak kullanılan polikarbon levhalar, oluklu polikarbon, solid polikarbon, kilitli polikarbon ve çok duvarlı polikarbon levhalardır. Polikarbon levha farklı kullanım bölümlerine ve fonksiyonel gereksinimlerine göre seçilebilir. Renkler şeffaf, beyaz, göl mavisi, çimen yeşili, kahverengi, kırmızı, siyah sarı vb. renk özellikleri kullanım gereksinimlerine göre özelleştirilebilir.

Polikarbon levhalar, farklı şeffaflığı ve şeffaflıktaki farklılıkları yansıtabilir, böylece alan atmosfer, ışık efekti ve mahremiyet duygusunun karşılık gelen formülleri olabilir. Polikarbon levhalar genellikle bahçelerde, eğlence mekanlarında, dinlenme yerlerinde, ticari binaların iç ve dış dekorasyonunda, modern kentsel yapıların giydirme duvarlarında vb. yerlerde kullanılır.