1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbon Malzeme İle Yapılan Kurşun Geçirmez Cam Özellikleri

Polikarbon Malzeme İle Yapılan Kurşun Geçirmez Cam Özellikleri

Kurşun geçirmez camlar ilk bakışta normal camlardan ayırt edilemez. Her ikiside şeffaf ve aynı görüş özelliklerine sahip ve aynı yerlerde kullanılabilir. Ancak bu fiziksel özellikler bazı zorlamalarla ortadan kalkar. Sıradan camlar en ufak bir darbe ile kırılırken kurşun geçirmez camlar bir ya da bir kaç kurşuna dayanabilecek sağlamlıktadır. Peki ama bu cam özelliğini nasıl kazanıyor?

Değişik üreticiler farklı taktikler ile üretim gerçekleştirselerde aslında hepsi aynı temel sonuca ulaşıyor. Sıradan cam tabakalar arasına polikarbon malzeme yerleştirerek laminasyon yapmak olarak tanımlanabilir. Polikarbon sert ve sağlam bir plastiktir. Farklı silahlara ve ve güçlere dayanım için 7 mm ile 75 mm arasında polikarbon arasına konarak yapılan bu malzeme kurşun atıldığında cama dış tabakası delinecek ancak iç tabakasında ki polikarbon malzemesinden yapılan lamine kurşunun enerjisini soğurarak son tabakaya oluşmasını engelleyecektir ve delinmeyecektir. Cam ne kadar kalınsa ve polikarbon malzeme ne kadar yoğunsa sağlamlığı o kadar fazla olur. Bir yanı kurşun geçirmez, diğer tarafı ise kurşun geçirir olan camlar da üretilmektedir. Bu tür camlar, kurşunlardan korunurken karşı tarafa doğru ateş edebilme olanağını verir.

Kurşuna Geçirmez Camın Tarihçesi

Kurşun geçirmez veya kurşuna dayanıklı cam kavramı ilk olarak 1909 Fransız kimyager Edouard Benedictus’un patentini aldı. Bu ilk konsept, plastiğin erken bir öncüsü olan selüloitleri kullandı. Selüloit, iki cam levha arasına yerleştirilirdi. Zamanla, bu fikir, etkinliği değişen birkaç farklı yönteme dönüşmüştür. Yıllar önce, yalnızca polivinil bütiral (PVB) ile katmanlı birkaç cam tabakası kullanmak çok yaygındı. Plastiklerin çok daha ekonomik hale gelmesi nedeniyle, kurşun geçirmez cam artık yaygın olarak akrilik veya polikarbonat levhalar kullanmaktadır.

Koşullar yüksek düzeyde güvenlik gerektirdiğinde, kurşuna dayanıklı camın satın alınması ve takılması yüksek bir öncelik olmalıdır. En iyi sonuç için polikarbonat levhalar kullanmak önemlidir. Mermilerden ve tabanca gibi silahlardan temel koruma gerekiyorsa, polikarbonat kurşun geçirmez levhalar yeterli düzeyde koruma sağlayabilir. Polikarbonatın koruma için nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Kurşuna Engel Olur?

Daha önce bahsedildiği gibi, kurşun geçirmez dayanıklı cam, bir darbenin kuvvetini absorbe etmek için genellikle değişen plastik katmanları kullanır. İlk olarak, mermi tipik olarak ilk malzeme katmanını delecektir. Bununla birlikte, bir sonraki polikarbonat plastik tabakası çok daha fazla direnç sağlayacak ve merminin enerjisi çarpma üzerine dağılacaktır. Mermi tarafından hala yeterince kuvvet uygulanıyorsa, mermi bir sonraki malzeme katmanını delecektir. Bu süreç ya bir plastik tabaka mermiyi durdurana kadar ya da mermi bariyerden dışarı çıkana kadar onu ileri iten çok çok daha az enerji ile devam eder. Bu noktada, mermi, mermiye dayanıklı camı delse bile, diğer taraftakileri koruyarak hızı önemli ölçüde azalacaktır.

Bu işlevsellik, “kurşun geçirmez” camın yanlış isimlendirmeye karşı dayanıklı olmasının nedenidir, plastiği delseler bile bu mermilerin kinetik enerjisini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Ne yazık ki, kurşuna dayanıklı cam, bir seferde yalnızca birkaç kurşuna karşı etkilidir. Sonunda koruyucu nitelikler ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, kurşuna dayanıklı cam kesinlikle basit, laminesiz camdan daha etkilidir. Merminin momentumunu azaltmada neredeyse tamamen etkisiz olacak ve cam kırıkları öne fırlayarak potansiyel olarak yaralanmaya neden olabilir. Camın lamine edilmesi bir miktar direnç sağlarken, uygun kurşuna dayanıklı cam kesinlikle akrilik veya polikarbonat plastik kullanmalıdır.