1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbonat Çatı Panellerinin Avantajları

Polikarbonat Çatı Panellerinin Avantajları

Polikarbonat, son derece güçlü ve esnek olmasıyla tanınan bir termoplastiktir. Camdan 250 kat daha güçlü ve akrilikten 30 kat daha güçlü olan darbe mukavemetine sahip polikarbonat paneller, son birkaç yılda kullanımının artmasına neden oldu. Bugünlerde polikarbonatın göz korumasından, kurşuna dayanıklı cama kadar herşey için kullanıldığı görülmektedir.

İlginç bir şekilde, polikarbonatın büyümesinin önemli bir yönü, çatı kaplama panelleri olarak kullanılmalarından kaynaklanmaktadır. Aslında, polikarbonat çatı panelleri özellikle düz veya düşük eğimli çatılar için ticari çatı kaplama ürünlerinin en hızlı büyüyen segmentlerinden biridir. Bunun nedeni, polikarbonat çatı panellerinin metal alternatiflere göre daha ucuz ve geleneksel asfalt kiremitlerinden daha dayanıklı olmasıdır.

Polikarbonatın genel yapısal bütünlüğü, uzun süre açık havada maruz kaldıktan sonra bile tutarlı kalacaktır. Pek çok avantajı ile polikarbonat çatı panelleri kullanmanın üç temel avantajını keşfedelim.

1- Polikarbonat Çatı Panelleri Hafiftir.

Polikarbonat, mevcut en hafif çatı kaplama malzemelerinden biridir. Metal bir tavandan çok daha hafiftir ve aynı boyuttaki bir cam panele göre iki kat daha hafiftir. Polikarbonat çatı panellerinin hafif nitelikleri birçok önemli fayda sağlar. Özellikle metallerle karşılaştırıldığında daha makul nakliye maliyetleri de faydalarından biridir. Buna ek olarak, inşaat başladığında işçiler, polikarbonatın çok az çabayla taşınabildiği için son derece kolay kullanım ve kurulumunu takdir edeceklerdir.

Bir bina tasarlarken, polikarbonatın genel yapısal bütünlüğünü muhtemelen iyileştireceğini unutmayın. Polikarbonat şaşırtıcı derecede düşük bir ağırlığa sahip olduğundan, bir binanın duvarlarına ve destek kirişlerine daha az gerilim uygulanacaktır. Bu faydadan birçok bina için yararlanılabilirken, öne çıkan bir örnek de sera olabilir. Polikarbonat bir seranın duvarları için kullanılabilmesine rağmen, tipik olarak camdan yapılırlar. Cam paneller yerine polikarbonat çatı panelleri kullanıldığında, seranın cam duvarları daha az stres altına girecek ve bu da daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır.

2- Polikarbonat Çatı Panelleri Dayanıklıdır.

Polikarbonat çatı kaplama panelleri, etkileyici miktarda gerilime dayanabilir. Polikarbonat, herhangi bir sertliğini kaybetmeden hem kaynama hem de donma sıcaklıklarına dayanabilir ve dış ortam koşullarında gelişmesine izin verir. Paneller aynı zamanda sert havanın sonuçlarının çoğuna dayanabilir. Suyu iter, karın ağırlığını kaldırabilir ve dolu ya da düşen dallar nedeniyle kolayca parçalanmaz.

Polikarbonatın yüksek darbe direnci, sonuçta onu diğer birçok çatı kaplama malzemesinden daha güvenilir kılar. Taşıma veya kurulum sırasında kırılma olasılığı düşüktür, bu sadece binanın programa göre inşa edilmesini sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda inşaat işçilerini korur ve daha az yaralanmaya neden olur. Binanın inşası tamamlandığında, polikarbonat çatı kaplama panelleri, özellikle tehlikeli ve dramatik bir şekilde kırılan cam gibi malzemelerle karşılaştırıldığında içerideki insanlara olağanüstü güvenlik sağlayacaktır. Bu, polikarbonat panellerin daha yaygın olarak çatı penceresi olarak kullanılmasının nedenlerinden biridir!

Polikarbonat ayrıca UV dirençli kaplamalara son derece açıktır, yani sürekli güneşe maruz kalmanın malzemenin renginin solmasına, çatlamasına, tebeşirlenmesine veya başka şekilde zayıflamasına neden olmayacağı anlamına gelir. Bu, polikarbonat çatı panellerinin olağanüstü uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Polikarbonat sadece yaklaşık yirmi yıldır çatı kaplama malzemesi olarak kullanılsa da polikarbonat çatı kaplaması kullanan orijinal binaların çoğu bugün hala dayanıklılığını yaşamaktadır.

3- Polikarbonat Çatı Panelleri Çok Yönlüdür.

Polikarbonatın en büyük faydalarından biri çok yönlülüğüdür. Polikarbonat çatı panelleri, tamamen sağlam olacak kadar serttir ve herhangi bir ciddi kırılma olmaksızın son derece güçlü darbelere dayanacak kadar esnek olmasının yanı sıra bükülmeden bol miktarda ağırlık taşıyabilir.

Polikarbonat çatı kaplama panelleri birçok estetik görünüm de alabilir. Birçok tasarımcı gri veya siyah paneller satın almayı tercih etse de opak polikarbonat paneller çeşitli renklerde mevcuttur. Polikarbonat paneller şeffaf olabilir. Cam elyafından daha fazla ışık geçirgenliği sağlarken neredeyse cam kadar berraktır. Bu, cam panellerin güvenliği veya güvenilirliği konusunda endişeler olduğunda, polikarbonatı cam için uygun bir ikame yapar. Bir dizi renk ve saydamlığa ek olarak, bu paneller çeşitli boyutlarda, kalınlıklarda üretilebilir ve hatta özel şekillere dönüştürülebilir.

Temel Çıkarımlar

Polikarbonat çatı panelleri birçok nedenden dolayı giderek daha popüler hale geliyor. Polikarbonatın çok yönlülüğü, dayanıklılığı ve düşük ağırlığı nedeniyle, tasarımcılar ve inşaatçılar, metal veya asfalt gibi benzer malzemeler üzerindeki faydasını takdir edebilirler. Ticari binalar, seralar, gözlemevleri ve hatta çardaklar gibi yapıları tasarlarken, polikarbonat panellerin nasıl uzun ömürlü, uygun maliyetli bir çatı kaplama malzemesi olarak işlev görebileceğini düşünmeyi unutmayın.

Polikarbonat çeşitlerini incelemek için aşağıdaki ürün adlarına tıklayınız.