1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbonat ile Yapılan CD

Polikarbonat ile Yapılan CD

Polikarbonattan yapılan çevremizde kullanılan birçok ürün vardır. Gözlük camları, güvenlik camları, polis kalkanları, asansör ve merdiven boşlukları güvenliği, çatı ve cephe kaplama polikarbonun faydaları ve kullanıldığı yerler tabiri caizse saymakla bitmez. Çeşitli çeşitleri bulunan ki bu çeşitler arasında; oluklu polikarbon levha, solid polikarbonat levha, sandviç panel uyumlu polikarbonat levha, kilitli (danpalon) polikarbonat levha aynı zamanda kilitli sistem polikarbonat olarak da anılmaktadır. Aslında polikarbonun günlük hayatımızda kullanılan ve bilişim sektörüne en çok hizmet eden ürünü CD’lerdir. CD 15-20 gram arası ağırlıkta 1.2 mm kalınlığında polikarbonat plastikten yapılmıştır. Başlıca türleri arasında blu-ray, cd-rom, cd-rw ve dvd sayılabilir. İçten dışa doğru sırasıyla merkezi delik (15 mm), ilk-geçiş bölgesi, sıkma alanı, ikinci geçiş bölgesi (ayna grubu), program (veri) alanı ve çerçeveden oluşan cd’lerde program alanı 25-58 mm arasında bir yarıçapı kaplar.

Polikarbonat CD Nasıl Yapılır?

İlk aşama, öncelikle temiz bir ortamda yaklaşık 130 mm çapında pürüzsüz, dairesel, fotoresist katmanla kaplı cam hazırlanır. Kaynak materyal bilgisayar kontrolündeki bir makine yardımıyla belirli bir formatta yakılır. Böylece ana cam oluşturulur. Nikel plazma formuna getirilerek cama ince film olarak tutturulur.

Kalıp hazırlama aşaması, daha sonra ana cam elektro (electroforming) kaplama tekniği ile 0,3 mm (300 µm) kalınlığında nikel ile kaplanarak, damga kalıp (stamper) üretimi gerçekleştirilir.

Baskılama aşaması, her bir damga kalıp bir plastik enjeksiyon makinesinde CD kalıplarına monte edilir. Erimiş polikarbon CD kalıbı içine enjekte edilir ve damga kalıp üzerindeki izler polikarbon materyale aktarılırken yoğun disk de üretilmiş olur. Bu aşamada üretilen yoğun disk şeffaftır ve okuyucularda damga kalıptan aktarılan izlerin okunabilmesi için yansıtıcı alüminyum film ile kaplanır. Son olarak da koruyucu vernik spin kaplama (yüksek hızda çevirerek) tekniği ile alüminyum filmin üzerine uygulanır.

Peki bu dünyanın yeni harikaları arasında bile sayılmayı hakeden CD’nin kimin tarafından bulunduğunu biliyor musunuz? 1982 yılında Sony şirketinde çalışan Noria Ogha isimli bir müzisyendi. Sony firmasına bir mektup yazarak yapılan kayıtların kalitesinin düşüklüğünden şikayet eden Norio Sony firmasının onu işe alması ile firmaya çağ atlatmış ve 1982 yılında firmayı dijital dünyaya taşıyan kişi olarak hayata veda etmiştir. CD yapılırken tek istediği ve üzerinde en çok durduğu şey cd çapının 12 cm olması konusundaki ısrarıdır. Bunun nedeni ve bilişim sektörüde dahil yıllardır tüm hayatımıza etki eden inadı Beethoven’ın 9. senfosinin tek bir cd’ye sığmasını sağlamaktı. İlginç değil mi? Bugün cd’ler hayatımzda bu kadar önemli ise bir müzisyenin kayıtlardan şikayeti ve Beethoven’ın 9. senfosinin tek bir cd’ye sığmasını sağlamak inadı sayesinde olmuştur.

Neden CD’lerde veya herhangi bir optik diskte pvc veya herhangi bir plastik yerine polikarbonat kullanılmaktadır?

Kompakt diskler (CD), PVC veya diğer polimerler yerine polikarbonattan (PC) yapılmıştır. Polikarbonatı CD’ye uygun polimer yapmanın birkaç nedeni vardır;

Birinci polikarbonat, PVC ve diğer birçok polimerden çok daha güçlü ve mekanik olarak daha kararlıdır. CD, herhangi bir mekanik hasara (çizilme vb.) dayanacak kadar güçlü olmalıdır. İkincisi, CD basit bir plastik disk değildir, birkaç farklı malzeme ve kaplamadan oluşan bir laminattır. CD’nin temel polimeri bu tabakalarla uyumlu olmalı ve bu çok tabakalı bütünleşik kompozit yapıyı oluşturmalıdır. Veriler (dijital), CD’nin çok küçük (nanometre seviyelerinde) girintilerinde saklanır. Bu girintiler boyutsal olarak, sabit olmalı ve herhangi bir deformasyona karşı son derece dirençli olmalıdır. CD’nin herhangi bir deformasyonu ve boyutsal değişiklikleri, nanometre seviyelerinde dahi, CD çalarda CD’nin çalışması sırasında hata ve arıza yapar. Ayrıca, CD’nin düzlüğü, cihaz içindeki performansı için bir diğer kritik faktördür. (CD çalar, dizüstü bilgisayar vb.) Bu önemli faktörler göz önüne alındığında PVC, CD’nin temel malzemesi olarak uygun bir polimer değildir, polikarbonat ise bu istenen özellikleri sağlar. Elbette CD/DVD için düşünebileceğimiz bazı alternatif polimar malzemeler vardır. PMMA, PC’den daha iyi optik özelliklere sahiptir, ancak mekanik mukavemet açısından polikarbondan çok daha zayıftır.