1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbonat Nedir?

Polikarbonat Nedir?

İlk kez General Electrics ve BAYER ortaklığı ile sentezlenen polikarbonatın uluslararası kısıltması PC’dir. Işık geçirgenliği cama yakın, ısıya, kimyasal maddelere, çizilmeye, darbeye dayanıklılığı yüksek, gıdaya uygun, şeffaf plastik malzemedir. Halk dilinde Lexan, Polikarbon veya şeffaf polikarbonat, inşaat, gıda ve iletişim sektörünün kısa zaman içinde önemli bir malzemesi olmuştur.

Polikarbonat Malzemenin Garantisi Ne Kadardır?

Satmış olduğumuz polikarbonat levhaların üretici tarafından 10 yıl (doğa şartlarına göre) malzeme garantisi vardır. Her marka için garanti süresi farklıdır, garanti süresi için müşteri hizmetlerimizden bilgi alabilirsiniz.

Polikarbon Teknik Özellikleri

Yoğunluk: 1.20 g/cm3
Kullanım Sıcaklık Aralığı: -100 °C’den + 135 °C’ye
Erime Sıcaklığı: 250 °C civarı
Kırılma İndeksi: 1.585 ± 0.001
Işık Geçirgenlik İndeksi: %90 ± %1

İnşaat Sektörü ve Polikarbonat

Polikarbonat, montaj kolaylığı, soğuk büküm alabilme özelliği ve ışık geçirgenliği sayesinde Türk İnşaat Sektöründeki yerini almıştır. Polikarbonat levhalar, günümüzde çok farklı şekillerde piyasada bulunmasına rağmen, esas polikarbonat levhaların boyutları 210×600 cm’dir. Farklı boyutlar için bilgi alınız.

Polikarbonat Levhaların Özellikleri

– Polikarbonat levhaların, mükemmel ısı izolasyonu vardır.
– Sıcak ve soğuk bükme gibi kolay şekil verebilme özelliği vardır.
– Polikarbon levhalar, kırılmaya karşı dirençlidir.
– Tabiat şartlarına karşı çok yüksek dayanımı vardır.
– Polikarbon levhaların %90’a varan ışık geçirgenliği vardır.
– (-40, + 115 °C) sıcaklıklar arasında çalışabilir.
– Polikarbonat levhaların, işlenebilme, depolama, kullanım ve montaj kolaylığı vardır.
– Ses izolasyonu vardır. Ses bariyeri olarak da kullanılır.
– Polikarbonat levhaların, yüzeyinde su tutmama özelliği vardır.

Polikarbonat Kalınlık ve Kullanım Tablosu

Kalınlık (mm)Ağırlık (kg/m2)Isı Trans (w/m2K)
4 mm polikarbonat0.84.1
6 mm polikarbonat1.33.7
8 mm polikarbonat1.53.6
10 mm polikarbonat1.73.1
16 mm polikarbonat2.52.0
20 mm polikarbonat3.11.67
25 mm polikarbonat3.51.8
32 mm polikarbonat3.71.4

Polikarbonat Levhaların Kullanıldığı Yerler

Kış bahçelerinde çatı ve cephede polikarbonat levhalar kullanılır. Kapı giriş saçaklarında polikarbonat levhalar kullanarak estetik çözümler yaratılabilir. Bina teras ve verandalarında polikarbon levha ile kaplanıp, hem kullanım alanında bir genişleme sağlanır hem de gökyüzünün ışıltısı kaybedilmez. Çatı ışıklıklarında polikarbonat kullanılarak hem estetik hem de ekonomik dizaynlar elde edilir. Seraların gerek cepheleri, gerekse de çatıları polikarbonat ile kaplanarak, sera malzemelerinin uzun süre dayanımı sağlanır. Üstelik naylona ve cama göre polikarbonatın ısı katsayındaki üstünlüğü, enerji giderlerini de minimize eder.

Binalararası geçiş tünellerinde polikarbonat levhalar kullanılabilir. Yüzme havuzlarının üstlerini polikarbonat ile kapatarak kışın da, daha az ısıtma maliyeti ile havuzu kullanma imkanı sunulur. Merdiven ve balkon korkulukları polikarbonat ile kaplanıp şık bir dizayn elde edilebilir. Stadyumların çatıları polikarbonat malzemeler ile kaplanıp, çelik çatının taşıdığı ağırlık azaltılıp proje aşamasında daha küçük kesitlerle çatı dizayn edilebilir. Ayrıca stadyumlarda sporcu tünelleri ile yedek kulübeleri de polikarbonat ile kaplanabilir. Otopark, otobüs duraklarında polikarbonat malzemelerin kullanımı çok yaygındır. Reklam panolarında 4 ve 6 mm kalınlığında polikarbonat levhalar kullanılır. Polikarbonat levhalar, bankalar ve ofis, bina giriş-çıkışlarında da kullanılmaktadır. Fabrika aydınlıklarında hem ekonomik, hem de uzun vadeli bir malzeme olduğu için polikarbonat tercih edilir. Yaya üstgeçitlerinde de polikarbonat malzeme kullanılmaktadır.

4 ve 6 mm polikarbonat levhalar genellikle reklam sektöründe kullanılır. 8.10 ve 16 mm polikarbonat levhalar ise genellikle inşaat sektöründe kullanılır. Polikarbonat levhalar, çatı ışıklık projelerinde genellikle şeffaf ve opal renkte kullanılır. Ancak bu renklerin yanında beyaz, bronz, mavi, yeşil ve turkuaz gibi renklerde isteğe bağlı olarak estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Polikarbon levha, polikarbonat levha, polikarbon, polikarbonat, lexan, leksan, şeffaf levha, ışıklık kaplama, cam polikarbon, cam polikarbonat, şeffaf ışıklık vs. gibi isimlendirilebilir. Oluklu polikarbon, solid polikarbon, kilitli polikarbon levha gibi polikarbon çeşitleri vardır. Polikarbon nedir? daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.