1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Solid Polikarbonat Levhaların İşleme Özellikleri Nelerdir?

Solid Polikarbonat Levhaların İşleme Özellikleri Nelerdir?

Polikarbon, polikarbonat diye isimlendirilen levhalar günümüzde çatı, cephe, sera yapımı, güvenlik camları, cd, optik camı, vb. şekillerde kullanılır. Peki ama bu malzemeler yapılırken nasıl işlenir? Aşağıda bahsedilmiştir.

Kimyasal Dayanıklılık

Sert yüzeyli polikarbonat levhaların yüzeyi sert silikonla kaplandığı için çok dayanıklıdır. Normal polikarbonat levhalarla karşılaştırıldığında, aşınmaya ve kimyasallara karşı çok daha dirençli olduğu görülür. Kısacası, sert yüzeyli solid polikarbonat levhalar hemen hemen bütün kimyasallara karşı direnç gösterirler. Standart yüzeyli polikarbonatların UV’lisi ile UV’sizi arasında işleme özellikleri ve kimyasallara direnç açısından bir fark yoktur. Kimyasallara karşı iyi bir direnç gösterirler. Direnç aşağıdaki değişkenlere bağlıdır; Sıcaklık (sıcaklık arttıkça direnç azalır), Sıkıştırma (en iyi direnç düz, haif sıcak ve sıkıştırılmış halde olur), Kimyasal konsantrasyon (genelde sulu),

İşleme süresi Solid polikarbonat levhalar genel olarak kimyasallara karşı iyi direnç gösterirler örneğin seyreltik asit çözeltisi, tuz ve alifatik hidrokarbon gibi. Ancak etkilendiği kimyasallar da vardır mesela aromatik hidrokarbon ve keton.

Asit: Asitlere karşı genelde iyi direnç gösterirler. Çok konsantre asitlere karşı dikkat edilmelidir.
Baz: Alkali ve alkalin tuzlarıyla sürekli etkileşimde kimyasal reaksiyon gösterebilirler.
Tuz çözeltisi: Nötral ve asit tuz çözeltilerine oda sıcaklığında dayanıklıdırlar.
Alkol ve Glukol: Metanol dışındaki alkoller uygulanırken yüksek basınç ve sıcaklığın bir arada uygulanmasından kaçınılmalıdır.
Eter: Bir çok etere karşı kısa süreli ve basınç uygulanmayan durumlarda dirençlidir.
Aromatik, Halojenli, Perklorinli hidrokarbon: Bu kimyasallardan genelde etkilenirler.
Alifatik Hidrokarbon: Çok iyi direnç gösterirler
Ester: Çoğu esterle etkileşim sonucu plastize ve kristalize olurlar.
Keton: Ketona, ne kadar çözüldüğüne ve hangi sürede temasta tutulduğuna bağlıdır.
Yağ ve Gres: Aromatik ve naftalin olmayan mineral yağlar zararsızdır. Bunun yanında katkı maddeleri içeren bazı yağ ve gresler etkileyebilir. Örneğin sentetik yağlar. İstisnalar dışında silikon yağlar etki etmez.

Bilgiler rehber niteliğindedir ancak son kullanımda sizin de deneme yapmanız faydalı olur. Tavsiye niteliğindeki bu bilgiler garanti kapsamında değildir.

İmalat

• Genel
• Kesme
• Darbeleme
• Delme
• Frezeleme
• Lazer kesme

Genel

Solid polikarbonat levhalar metal ve ağaç bir çok araçla kullanılabilir. Aletin işleme hızı levhayı eritecek kadar fazla olmamalıdır. Genelde en yüksek hızlarda en iyi sonuç alınmaz. Kesme aletlerinde bıçağın sürekli keskin kalması önemlidir. Yüksek hızlı ve karbon alaşımlı aletler daha uzun ömürlü olmakta ve daha doğru sonuçlar vermektedir.

Kesme

Dairesel Testere: En çok yatay levhalar için kullanılır. Titremeden dolayı ince (2 mm altı) mm’li levhada kesim yapmak kenarlarda çatlamış bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bunu önlemek için bıçak hızını ve payını azaltabilirsiniz. Bıçakla tabla arasındaki boşluğu olabildiğince düşük tutun. Tabla üzerinde levhayı çizecek ya da zarar verecek bir şeyin kalmadığından emin olun.

Şerit Testere: Şerit testereler düzensiz şekilleri kesmek için kullanılırlar. Kalın levhaları kesmek için iri dişli testerenin kullanılması daha iyi olur. Pürüzsüz bir kesim kenarı elde etmek için dairesel testere ya da router ile kesim yapmak daha iyidir.

ÖzellikŞerit TestereDairesel Testere
Temiz Açı20-40º10-30º
Yanal Açı0-5º5-15º
Diş Açısı15º
Kesim Hızı (m/dk.)600-10001000-3000
Diş Uzaklığı (mm)1,5-3,52-10

Karşılaşılacak Sorunlar

Yarık: Bıçak dişi ölçüsünü ve testere hızını arttırın, besleme boşluğunu azaltın. Zamklanma: Bıçak dişi ölçüsünü ve testere hızını düşürün, besleme boşluğunu arttırın. Çentik: Bıçak dişi ölçüsünü ve testere hızını arttırın, besleme boşluğunu azaltın.
Darbeleme: Bıçak payı çok önemlidir. Açıklık yaklaşık 0,025mm olmalıdır kaba kenarlı işlemeyi engellemek için. Çatlamayı ve yarılmayı azaltabilmek için maksimum 45ºC olacak şekilde levha azaltılabilir. Fakat sonrası için bir soğutma gerekebilir.
Delme: Plastik uçlar tavsiye edilir. Standart burma uçlar da kullanılabilir ama daha önce metal üzerinde kullanılmamış olması gerekir. Ayrıca metal uçlar daha yavaş hızda kullanılmalıdır. Derin delmelerde erimeyi ve yarılmayı engellemek için havayla soğutma yapılmalı ve uç arasıra geri hareketle çıkarılmalıdır. Tıpkı diğer şeffaf plastiklerde olduğu gibi kesim yağı kullanmayınız. Levha kenarından ucun en az 1,5 katı mesafesinde bir uzaklıktan delme yapılmalıdır. Delme işlemi yapıldıktan sonra deliğin içinde bir yarık veya çatlak olmadığından emin olunuz aksi taktirde delik bağlandığında kırılmaya neden olabilir.

ÖzellikDeğerler
Temiz Açı5-15º
Yanal Açı0-5º
Üst Açı110-130º
Kesim Hızı (m/dk.)15-30

Frezeleme: Daha önce metal kesimi için kullanılmamış keskin metal uçlu freze, tipik 500 rpm ve 0,25 mm turla uygulandığında en iyi sonucu verir.
Lazer Kesim: Kesimin iyi sonuç vermemesi nasıl yapıldığına bağlıdır. Lazerin gücü ve dolaşma hızı beyazlaşma ihtimalini en aza indirecek şekilde ayarlanmalıdır. Kesim sırasında duman yayılacağından bulunulan ortamda havalandırma yapılmalıdır.

Şekillendirme

Soğuk şekillendirme ve ısıyla şekillendirme olarak yapılır. Dış mekan için soğuk eğme levha kalınlığının 175 katı radyusle, iç mekan içinse 125 katı radyusle yapılmalıdır. Daha küçük radyusler için ısıyla şekillendirme yapılmalıdır. 6 mm kalınlığın üzeri için soğuk kırarak şekillendirmelerde levha üzerindeki baskı çok olup kırılmalara neden olabilir. Maksimum bükülecek açı levhanın kalınlığına ölçüsüne ve basınç uygulanacak yüzeye göre değişiklik gösterebilir.

Isıyla şekillendirmede tavsiye edilen işlem hava sirkülasyonlu fırının 120-125 ºC’ye ayarlanmasıdır. Isıyla şekillendirmeden önce koruyucu filmin çıkarılması tavsiye edilir. Çıkarılmasa dahi kalıpla temasa geçmemelidir.

Yapıştırma & Bağlama

Solvent yapıştırmada ekstra dikkat edilmesi gerekir çünkü toksik maddeler ve karkinojen içerebilir. Havalandırma yapılması şarttır. Solvent yapıştırma tekniği sert yüzeyli solid polikarbonat levhada kullanılamaz çünkü kimyasal direnci arttırılmıştır. Standart yüzeyli solid polikarbonat levhalarda rahatlıkla kullanılabilir. Solvent yapıştırma uzun yıllar akrilik levhaların reklam sektöründe kullanılması amacıyla uygulanmıştır. Aynı teknikle solid polikarbonat levhada da uygulanabilir. Küçük parçaların yapıştırılması için iğne ile enjekteye ihtiyaç duyulur.

Solvent UygulamasıKaynama Noktası
Metilen diklorit40,5ºC
Aseton56,5ºC
Kloroform61,1ºC
Tetrahidrofuran (THF)66,1ºC
Metil Etil Keton (MEK)79,7 ºC
Trikloroetilen87 ºC
Siklohekzanon155 ºC

Yapışkan (adhesive) ile yapıştırma da da güvenlik ve sağlık unsuru ön planda tutulmalıdır. Solvent yapıştırma tekniği de sert yüzeyli solid polikarbonat levhada kullanılamaz çünkü kimyasal direnci arttırılmıştır. Ancak bu standart yüzeyli solid polikarbonat levhalar için geçerli değildir. Akrilik ve poliüretan için kullanılan piyasadaki hemen her yapıştırıcı standart solid polikarbonat için de kullanılabilir. Kesim ve bitim noktaları kırılmayı önlemek için daha dikkatli yapıştırılmalıdır. Çift komponentli poliüretan yapıştırıcılar şeffaf ve UV’li levhalar için iyi bir alternatiftir.

Evrensel bir en iyi yapıştırıcı yoktur. Yapıştırma tamamen uygulama yapılacak alana, neme, sıcaklığa, temizliğe, yapıştırma hızına, titremeye, şoka vs. etkenlere bağlıdır. Yapıştırıcı üreticilerinden bazıları: Agomet Klebstoffe GmbH, Bostik Findley BV, Engineering Chemicals BV, Kömmerling Chemische Fabrik KG, Loctite Corporation, Lord Corporation Ltd, Meco GmbH, National Starch & Chemical NV, Bison Int. BV, Permabond, Rectavit NV, Ruderer GmbH, UHU GmbH, Vantico.

Kaplama

  • Zımparalama: Levha ıslak ya da kuru bir biçimde zımparanabilir. Islak zımpara daha düz bir yüzey verir.
  • Parlatma: Kalın levhaların kesim kenarlarına uygulanabilir. Mekanik parlatma, elmas parlatma, alevle parlatma ve solvent parlatma yapılır. Elmas ve mekanik parlatma aletleri satan üreticiler şunlardır: 3M, EFC, Shannon.
  • Kaplama: Levha düz durmak suretiyle dijital baskı, tampon baskı, sıcak yapıştırma ya da kendinden yapışkanlı filmle kaplanabilir.

Temizleme

Solid polikarbonat levhalar yumuşak, temiz bir süngerle temizlenebilir. Ilık su kullanılması daha faydalıdır. Levha üzerindeki yağ, bileşikler vs. kirler yumuşak bir beze dökülen izopropil alkolle çıkarılabilir. Yüzeyi sudan daha iyi temizleyeceği düşünülen maddelerin zararlı olup olmadığının öğrenilmesi için “1.Kimyasal Dayanıklılık” kısmına bakılabilir.