1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Yatlarda ve Gemilerde Pleksi ve Polikarbon

Yatlarda ve Gemilerde Pleksi ve Polikarbon

Teknelerde, gemilerde ve yatlarda kullanılan malzemelerin güçlü ve sağlam olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Denizdeki koşullar acımasız olabilir. Dalgalı denizler, tuzlu deniz suyu ve güçlü güneşin birleşimi, malzemelerin deniz ortamında kuru karaya göre daha hızlı bozulabileceği anlamına gelmektedir.

Pleksi levha ve polikarbonat gibi plastikler hafiftir, dayanıklıdır, iyi bir UV derecesine sahiptir. Özel şekil ve boyutlarda kesilmesi kolaydır. Bu nitelikler, bu plastikleri her türlü deniz taşıtlarında çok çeşitli kullanımlara çok uygun hale getirir.

Bu makalede Pleksi ve polikarbonatın deniz ortamındaki birçok kullanımına göz atacağız. İster küçük bir gezi tekneniz ister bir süper yatınız ya da ticari gemilerden oluşan bir filonuz olsun, deniz plastiklerinin ne kadar çok yönlü olabileceğini bilmek faydalıdır.

Tekne Pencereleri ve Lumbozlar

Şeffaf veya füme pleksi paneller, tekne pencereleri ve lumbozların değiştirilmesi için ideal bir malzemedir. Dayanıklı, hava koşullarına dayanıklı, güçlü, hafif ve camdan çok daha ucuzdur. Tekne pencereleri ve lumbozlar aslında evler için tasarlanmış pencereler kadar enerji açısından verimli olabilir ve kabinin dış sıcaklıktaki değişikliklerden yalıtılmasına yardımcı olur. Bronz ve gri renkli dökme pleksi levhalar bizden temin edilebilir ve bunlar denizcilik uygulamalarında popüler bir seçimdir.

Pleksi tekne pencerelerinin en az 20 yıl boyunca kullanılmasını bekleyebilirsiniz ve herhangi bir bozulma belirtisi göstermezler. Pleksi kaplama aynı zamanda çoğu cam türünden daha yüksek olan %92’ye kadar ışık geçirgenliği sağlar. Pleksiye ayrıca aşınma direncini artıran özel bir kaplama da uygulanabilmektedir.

Şeffaf polikarbon kaplama, farklı kalınlıklarda satın alınabilen ultra sert, çok yönlü bir malzemedir. Tekne pencereniz için daha fazla yalıtım seviyesi sağlayabilir. Polikarbonatın daha yumuşak yüzeyi Pleksiye göre daha kolay çizilir, ancak darbe dayanımının çok önemli olduğu durumlarda, özellikle teknelerde kullanıma uygun, aşınmaya dayanıklı bir polikarbonat versiyonu mevcuttur.

Tekne Ön Camları

Bir teknenin ön camı sağlam olmalı ve UV ışınları, tuz serpintisi, nem ve güçlü rüzgarlar gibi zorlu deniz ortamındaki pek çok şeyin üstesinden gelebilmelidir. Tekne ön camlarının sağlamlık ve dayanıklılığın yanı sıra netliğe de ihtiyacı vardır. Dökme pleksi levha bu tür uygulamalara çok uygundur ve çeşitli kalınlıklarda, renk tonlarında ve renklerde mevcuttur.

Polikarbonat, tekne ön camları için başka bir seçenektir ve çoğunlukla sürat teknesini saran perdeler için kullanılır. Camdan 250 kata kadar daha güçlü olabilir, mükemmel UV direncine sahiptir ve çok uygun fiyatlı bir seçenektir.

Yıkama Tahtaları ve Tekne Ambar Kapakları

Yıkama tahtaları çok önemlidir çünkü su basmasını önler ve teknenin su geçirmez kalmasını sağlar. Genellikle tik yüzeyli deniz katmanından yapılır ancak bu malzeme sürekli bakım ve dikkat gösterilmezse zamanla bozulabilir.

Yıkama tahtalarında ahşap yerine kaliteli plastik kullanılırsa bu malzemeler oldukça dayanıklı olduğundan bozulma sorunu ortadan kalkar. Ayrıca çok uygun maliyetlidir ve genellikle ahşap yıkama tahtalarından daha uzun süre dayanırlar.

Tekne ambar kapakları aynı zamanda suyun teknenin içine girerek neme ve hasara neden olmasını da önler dolayısıyla bunların iyi oturması ve sağlam olması özellikle önemlidir. Pleksi, tekne ambar kapaklarında da kullanmak için ideal bir malzemedir.