1. Ana Sayfa
 2. Plastik Levhalar
 3. Pleksi (Akrilik) Levhaların Kullanım Alanları ve Faydaları

Pleksi (Akrilik) Levhaların Kullanım Alanları ve Faydaları

Akrilik olarak da bilinen pleksi, dünyada en yaygın kullanılan sentetik malzemelerden biridir. Bu tür plastikleri daha önce duymamış olsanız bile, hayatınızın bir noktasında en azından onunla temas etmiş veya kullanmış olabilirsiniz. Pleksi son derece çok yönlü ve güçlüdür, bu da onu çok sayıda endüstride geniş bir uygulama yelpazesi için mükemmel bir şekilde uygun hale getirir. İnşaattan perakendeye pleksi levhaların kullanım sıkıntısı yoktur.

Pleksi (Akrilik) Levha Nedir?

“Pleksiglas” kelimesi başlangıçta inşaat ve yapı malzemeleri endüstrisinde akrilik levhalar için yaygın olarak kullanılan bir terim haline gelen bir marka adıydı. Akrilik esasen oldukça dayanıklı ve çok yönlü bir sentetik polimer malzeme olan polimetil metakrilattır. Adını ne seçerseniz seçin, pleksi veya akrilik aynı zamanda termoplastik bir malzemedir. Aşırı ısıya maruz kaldığında, çok çeşitli uygulamalara uyacak şekilde çok çeşitli şekil ve konfigürasyonlarda kalıplanabilir. Pleksi, görsel netlik sağlamak için genellikle şeffaftır, ancak özel tercihlerinize bağlı olarak çok çeşitli renk tonlarında da yapılabilir.

Pleksi Levhaların Çeşitli Endüstrilerde Kullanımları

Pleksi levha son derece dayanıklı, çok yönlü ve dövülebilirdir. Bunlar, bu tür sentetik plastik malzemeyi aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi uygulama için ideal yapan önemli niteliklerdir:

 • Tabela
 • Pleksi Koruma Paneli
 • Çatı Pencereleri
 • Akvaryumlar
 • Otomobillerde Dış Aydınlatma
 • Buz Hokeyi Pistlerinde Koruma
 • Uçak Pencereleri
 • Polis ve Acil Müdahale Araçları için İsyan Kontrol Koruması
 • Deniz Feneri Lensleri
 • Binalar için Güneş Işığı Yönlendirmesi
 • Diş Hekimliği (Yapay Dişler)
 • Sanat (Modern Mobilya Tasarımı)
 • Ortopedik cerrahi, kozmetik cerrahi için kullanılan göz içi lensler, gözlük lensleri gibi çeşitli tıbbi teknolojiler ve implantlar

Bu liste pleksi levhaların kullanıldığı tüm uygulamaları kapsamamaktadır, ancak bu malzemenin ne kadar kolay uyarlanabileceğinin iyi bir göstergesidir. Son zamanlarda, COVID-19’un yayılmasını önlerken tüketicileri ve temel çalışanları korumak için kamusal alanlarda KKD ve pleksi koruma panelleri kullanılmaktadır.

Pleksi (Akrilik) Levhaların Faydaları

Çeşitli uygulamalar için pleksi levha kullanmanın pek çok faydası vardır. Pleksi plastik hafiftir, ancak aynı zamanda son derece dayanıklı ve dövülebilirdir. Ayrıca, herhangi bir uygulama için ihtiyacınız olan şekli veya konfigürasyonu almak için imal etmek ve manipüle etmek de kolaydır.

Pleksi, şeffaf olması ve temizlenmesi ve bakımının kolay olması bakımından camla aynı niteliklere sahiptir. Ancak camın aksine pleksi termoplastiktir, hava koşullarına tamamen dayanıklı ve kırılmazdır.

Türkiye’de Pleksi (Akrilik) Levha Tedarikçileri

Polin Yapı ve Reklam Malzemeleri A.Ş’nin merkezi İstanbul’dadır. Plastik levhaların, pleksi, polikarbon, ayna pleksi levha, reklam folyoları, petg levhaların perakende ve toptan satışında uzmanız. Polin Yapı, Türkiye’nin önde gelen bir pleksi levha tedarikçisi olarak polikarbon levha, pleksi levha, petg levha, ayna pleksi levha, reklam folyoları gibi birçok ürün de güçlü üreticiler ile ortaklıkları bulunmaktadır. Pleksi levha ve diğer plastik ürünlere ihtiyacınız varsa çeşitli ürün yelpazemiz hakkında bilgi edinmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.