1. Ana Sayfa
  2. Plastik Levhalar
  3. Polikarbon Levha Kullanım Alanları

Polikarbon Levha Kullanım Alanları

Polikarbon levhalar, karbonat gruplarıyla birbirine bağlanmış organik fonksiyonel gruplara sahip, yüksek performanslı, sert, amorf ve şeffaf termoplastik bir polimerdir ve benzersiz bir özellik kombinasyonu sunar. Polikarbon, aşağıdakileri içeren benzersiz özellikleri nedeniyle popüler bir mühendislik plastiği olarak kullanılmaktadır:

– Yüksek darbe dayanımı
– Yüksek boyutsal kararlılık
– Diğerlerinin yanı sıra iyi elektriksel özellikler

Uygulamalar

Elektronik Bileşenler: Polikarbon, genel olarak toplu güvenlik özelliklerinden yararlanan elektronik uygulamalar için kullanılır. İyi bir elektrik yalıtkanı olan ve ısıya dayanıklı ve alev geciktirici özelliklere sahip olup, elektrik ve telekomünikasyon donanımı ile ilgili çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yüksek stabilite kapasitörlerinde bir dielektrik görevi görebilir. Ancak, polikarbonat kondansatörlerin ticari üretimi çoğunlukla tek üretici Bayer AG’nin 2000 yılı sonunda kondansatör sınıfı polikarbonat film yapımını durdurmasının ardından durdu.

İnşaat Malzemeleri: İkinci en büyük polikarbonat tüketicisi inşaat endüstrisidir. Örneğin tavan aydınlatmaları, düz veya kavisli camlar, çatı kaplama levhaları ve sağlam duvarlar. Polikarbonatlar, binalarda kullanılan dayanıklı ancak hafif olması gereken malzemeleri oluşturmak için kullanılır.

Veri Depolama: Büyük bir polikarbonat pazarı, kompakt disklerin, DVD’lerin ve Blu-ray disklerin üretimidir. Bu diskler, polikarbonatın bir tarafında disk verilerinin negatif bir görüntüsünü içeren bir metal damgaya sahip olan bir kalıp boşluğuna enjeksiyonla kalıplanarak üretilirken, diğer kalıp tarafı aynalı bir yüzeydir. Levha / film üretiminin tipik ürünleri, reklamdaki uygulamaları (tabelalar, vitrinler, afiş koruması) içerir.

Otomotiv, Uçak ve Güvenlik Bileşenleri: Otomotiv endüstrisinde, enjeksiyonla kalıplanmış polikarbonat, bir taban kaplamasına gerek kalmadan alüminyumun püskürtmeyle biriktirilmesi veya buharlaştırılması için çok uygun olmasını sağlayan çok pürüzsüz yüzeyler üretebilir. Dekoratif çerçeveler ve optik reflektörler genellikle polikarbonattan yapılır. Polikarbonat, düşük ağırlığı ve yüksek darbe direnci nedeniyle otomotiv far camlarının yapımında baskın malzemedir. Bununla birlikte, otomotiv farları, düşük çizilme direnci ve ultraviyole bozunmaya (sararma) duyarlılığı nedeniyle dış yüzey kaplamaları gerektirir. Otomotiv uygulamalarında polikarbonat kullanımı düşük stres uygulamalarıyla sınırlıdır.

Cep Telefonları: Bazı büyük akıllı telefon üreticileri polikarbonat kullanıyor. Nokia, 2011 yılında N9’un yekpare kasasından başlayarak telefonlarında polikarbonat kullandı. Bu uygulama Lumia serisindeki çeşitli telefonlarla devam etti. Samsung polikarbonat kullanmaya başladı Galaxy S III ‘ın hyperglaze 2012 yılında çıkarılabilir batarya kapağı markalı bu uygulama çeşitli telefonlar ile devam Galaxy serisinde devam etti. Apple polikarbonat kullanmaya başladı. Cam ve metal arka kapakların avantajları arasında kırılmaya (camın zayıflığı), bükülmeye ve çizilmeye (metalin zayıflığı), şok emilimine, düşük üretim maliyetlerine ve radyo sinyalleri ile kablosuz şarj ile parazite (metalin zayıflığı) karşı dayanıklılık bulunur. Polikarbonat arka kapaklar parlak veya mat yüzey dokularında mevcuttur.

Polikarbonat yukarıda ki örnek uygulamalar dışında, yapı endüstrisi, çatı kaplama, konservatuarlar, yanaklar, kubbeler, tepe, barakalar, araba liman, duman kapakları, havuz örtüleri, asma tavan, seralar, alışveriş merkezi çatıları, tren/metro istasyonu, stadyumlarda çatı ve bölümleri, aydınlatma/ambalaj, lamba optik ve neon tabelalar kutuları, palet kalkanlar, kırılgan öğeleri için koruyucu kapaklar, reklam ve ışıklı tabelalar, reklam panoları, tarım ve seralar, kamyon/traktör portları ve çiftlik ve ahır binalarında kullanılmaktadır. Polikarbon yaygın uygulama alanları bulunmaktadır.

Polikarbon Levha Özellikleri

– Yüksek ısı yalıtımı
– Son derece hafif ama darbeye dayanıklı
– Yüksek ışık iletimi
– Mükemmel yapısal dayanıklılık
– Hava ve UV ışınlarına dayanıklı
– Hemen hemen tüm UV radyasyonunu yansıtan
– İdare ve kurulumu kolay
– Yüksek ateş derecelendirmesi yanmazlık sınıfında olan
– Mimari çatı ve cam uygulamalarında sınırsız imkanlar sunan
– Kapı ve oda bölmesi, çatı kapama ve üstünü örtme, kapalı yürüyüş alanları, ışıklı tabela ve görüntüler yapımında, dekoratif bölme yapımında, sera ve bahçe merkezi çatı yapımında kullanılır.